6.12.20

zdrowotne

Ubezpieczenia i ogórki Jak zmusić Polaka do ubezpieczenia pielęgnacyjnego? Wystarczy przedstawić treść lub interpretację przepisów prawnych o obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego (nie ubezpieczenia pielęgnacyjnego!). Podstawa prawna: Ustawa o umowie ubezpieczeniowej (§ 193 Abs. 3 VVG) ubezpieczenie kosztów leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego bez obraniczeń (zęby nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia), udział własny w kosztach leczenia do 5.000 € w roku, każda osoba zameldowana (niezależnie czy prowadzi działalność gospodarczą/Gewerbe) w Niemczech musi mieć ubezpieczenie zawarte w przedsiębiorstwie ubezpieczeniowym dopuszczonym do działalności w Niemczech w branży ubezpieczeniowej wg norm i zabezpieczeń niemieckich, podlegającym niezależnym niemieckim organom nadzorczym (BaFin). Konsekwencją nie posiadania ww. ubezpieczenia zdrowotnego może być spłacenie składek wstecz. Całkiem legalnie można obejść ten przepis prowadząc działalność gospodarczą w Niemczech bez zameldowania mieszkania. Wystarczy meldunek w Polsce i serwis biurowy w Niemczech. W tym przypadku zalecane jest wykupienie bardzo korzystnego cenowo ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce na wypadek nagłej choroby lub wypadku (PZU/Wojażer, Warta/Travel, Allianz/Globroter) na wyjazd i pracę za granicą. Uważny czytelnik zauważy, że w ww. przepisach nigdzie nie ma wzmianki o obowiązku ubezpieczenia pielęgnacyjnego (Pflegeversicherung). W takim razie dlaczego jest usilnie rozpowszechniana informacja, że w Niemczech jest obowiązek ubezpieczenia opiekuńczego? Chodzi oczywiście o dodatkowe profity. Jeżeli ktoś chce kupić samochód, dlaczego nie sprzedać mu dodatkowo przyczepy z aluminiowymi felgami? Tylko w przypadku taryfy ubezpieczenia zdrowotnego na czas nieograniczony lub ubezpieczenia ustawowego (gesetzliche Krankenversicherung) konieczne jest zawarcie ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Większość tzw. „niezależnych maklerów“ ubezpiecza Polaków w takich taryfach, w których dodatkowo dochodzi jeszcze wysoki udział własny. Aby nie straszyć klienta często jest ten temat przemilczany. Nawet na niektórych polisach ubezpieczeniowych (Hanse Merkur) nie jest on widoczny a ubezpieczony dowiaduje się o tym dopiero jak rachunki za leczenie nie są pokryte. „Ze wszystkich taryf na rynku niemieckim wybrałem najlepszą!“ Pytanie tylko – dla kogo najlepszą? W taryfach bez ograniczeń czasowych są dopasowania składek (Beitragsanpassung). Wiele ubezpieczalni dopasowało się do wymagań klientów i wprowadziło „taryfy przynęty“ dzisiaj bardzo tanie a po kilku latach płacimy podwójnie. Dlaczego tak się dzieje, jakie są inne „haki“ i na co należy zwrócić uwagę więcej na naszych stronach internetowych.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen

Oferta ubezpieczenia zdrowotnego:

Tanie ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech są wycofywane przez ubezpieczalnie. Wiele ubezpieczalni zaostrzyły warunki przyjmowania nowych klientów.
Oferujemy tanie ubezpieczenie zdrowotne dla Polaków mieszkających w Niemczech. Oferta ważna tylko do 31.12.2011.
Chcesz się ubezpieczyć lub zmienić ubezpieczenie zadzwoń: 04088306959

Ubezpieczenie zdrowotne

Krankenversicherung – Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne powinno być pierwszą sprawą do załatwienia dla wybierających się do Niemiec. Leki, lekarze i szpitale są bardzo drogie, dlatego trzeba upewnić się, że ubezpieczenie pokryje koszty leczenia w przypadku choroby i nagłych przypadków.

Prywatnemu ubezpieczeniu podlegają:
- zatrudnieni pracownicy, których roczny dochód przekracza 48.600 EUR,
- urzędnicy (Beamte),
- prowadzący samodzielną działalność gosp. (Selbstständige).

1 kwietnia 2007 weszła w życie reforma niemieckiej służby zdrowia (Gesundheitsreform). Jej głównym celem jest objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym (Krankenversicherung) wszystkich osób żyjących na terenie Niemiec. Podstawowym założeniem reformy jest obowiązek ubezpieczenia nałożony z jednej strony na obywateli, z drugiej strony na kasy chorych (Krankenkassen) i prywatne ubezpieczalnie. Od 1 kwietnia 2007 osoby dotychczas nieubezpieczone, przynależne do systemu ubezpieczenia państwowego (w tym również w określonych przypadkach osoby prowadzące działalność gospodarczą -Selbstständige/Gewerbetreibende) mają obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego.

Osoby objęte obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, które nie zgłoszą się do odpowiedniej kasy chorych, muszą w przyszłości liczyć się z koniecznością zapłaty zaległych składek od 1 kwietnia 2007. Składka ubezpieczenia w państwowej kasie chorych to ok. 315 € miesięcznie. 
Osoby objęte tym obowiązkiem to wszyscy, którzy już wcześniej posiadali państwowe ubezpieczenie zdrowotne, nawet jeśli przebywali w Niemczech tylko czasowo.

Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Od 1 lipca 2007 osoby przynależne do systemu ubezpieczenia prywatnego, a którym do tej pory z różnych przyczyn odmawiano ubezpieczenia prywatnego, mają prawo ubezpieczenia w dowolnej ubezpieczalni prywatnej. Prywatne ubezpieczalnie są zobowiązane do tego czasu do przygotowania tzw. Standardtarife, czyli pakietów świadczeń zdrowotnych, w praktyce odpowiadających mniej więcej pakietom świadczeń gwarantowanych przez kasy chorych.

Ostatni etap reformy zdrowia wejdzie w życie z początkiem 2009. Od tego czasu obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego zostaną objęte osoby prowadzące działalność gospodarczą, do tej pory nie mające obowiązku ubezpieczenia w systemie ubezpieczenia państwowego.

Prowadzącym w Niemczech jednoosobową firmę/działalność gospodarczą zaleca się zawrzeć prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które chroni przed finansowym konsekwencjami w przypadku konieczności lekarskiej interwencji i za niższe składki proponuje wyższe i lepszej jakości świadczenia medyczne.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne oferuje szerszy zakres ubezpieczeń, zapewniający między innymi dostęp do prywatnych szpitali, alternatywne terapie, które to koszty nie zawsze są pokrywane przez państwowe firmy ubezpieczeniowe. Niektórzy lekarze przyjmują tylko prywatnie ubezpieczonych pacjentów. Kolejną zaletą, jest to, że prywatne firmy ubezpieczeniowe nie oczekują od ciebie żadnej partycypacji w kosztach leczenia czy lekarstw (Zusatzzahlungen) jak to się odbywa w systemie państwowym.

Niektóre prywatne firmy oferują opcję udziału własnego (Selbstbeteiligung), która oznacza, że w przypadku choroby pokrywasz część kosztów leczenia do określonej, rocznej sumy, w zamian za co firma obniża ci wysokość miesięcznej stawki.

Wszystkie prywatne ubezpieczalnie zdrowotne są zobowiązane wprowadzić do roku 2009 taryfy podstawowe. Świadczenia w tej taryfie będą identyczne jak w państwowej kasie chorych. Ułatwiona została również możliwość zmiany ubezpieczalni. Ubezpieczony będzie mógł zabrać ze sobą zniżki wiekowe. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą (Selbstständige) oraz dobrze zarabiających zatrudnionych, pozostanie ubezpieczenie prywatne lepszym i tańszym systemem ubezpieczenia zdrowotnego od państwowego.

Do dnia 01.01.2009 wszyscy zamieszkali w Niemczech są zobowiązani do zawarcia ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby nie ubezpieczone, ale mieszkające na terenie Niemiec będą, poprzez prawo, zobligowane do ubezpieczenia.